Halk GYO Kuleleri projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonun-da yürütülen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin en büyük paydaşlarından biri olarak, proje dâhilindeki arsa üzerinde hayata geçirilen ve 46 ve 34 katlı iki ofis kulesi ve 8’er katlı üç ticari binadan oluşan bir karma projedir. Toplam inşaat alanı 409.664 m2 olan 46 katlı ofis kulesi inşasında, maksimum iş güvenliği, verimlilik ve rüzgardan korunmak amacı ile 2,5 katı kapatan ‘’RT” rüzgar koruma perdelerini kullanılmıştır. 

YDA İnşaat, Ankara’daki “YDA Söğütözü Residences & Offices” ve “YDA Center” projeleri için İntek’ten satın aldığı “RT” rüzgar koruma perdeleri, söz konusu projeler tamamlandıktan sonra 46 katlı Halk ofis kulesine entegre etti. Firma entegre edilen malzemeler haricinde ihtiyaçları belirleyip sadece eksik malzemeleri tedarik etti. Böylece “RT” rüzgar koruma sisteminde önemli bir tasarruf sağlandı.

Rüzgar koruma perdeleri, özellikle çok katlı yapılarda iş güvenliğini, çalışma konforunu ve buna bağlı olarak verimliliği arttıran aynı zamanda çevredeki insanları da koruyan mükemmel bir güvenlik sistemidir. Çalışılan katlarda, binanın tüm cephesini kapatarak, çalışanların yüksekten ve hava koşullarından etkilenmeden çalışmasına olanak sağlayan bu sistem, binadan dışarıya herhangi bir malzemenin düşmesini engelleyerek çevredeki insanları da korur. Sistem kule vince ihtiyaç duymadan hidrolik ekipmanlar vasıtası ile yükseltilebildiği gibi istenen durumlarda kule vinçle de yükseltilebilir. Sistemin ilk kurum ve iş bitimindeki söküm aşamalarında kule vince ihtiyaç vardır.

Sökülen kalıp malzemelerinin rüzgar koruma panelleri tarafından kapatılan cephelerden çıkartılarak üst katlara taşınabilmesi için panellerin alt kotunda 4 takım “malzeme çıkartma” platformları oluşturulmuştur. Bu platformlar, panellere bağlıdır ve panellerle birlikte hareket eder.

Bu Projede Kullanılan Sistemler