Yapı Merkezi firmasının ana yükleniciliğini üstlendiği, 1,2 milyon m² büyüklüğündeki bir arazide 230.000 m² kapalı alana sahip olan TOGG Üretim Tesisi projesi;  gövde üretim tesisi, boya tesisi, anex (ofis) binaları, montaj tesisi, enerji merkezi, arıtma tesisi, yedek parça deposu, su işleme tesisi, giriş merkezi, eğitim akademisi, nizamiye binaları yapılarından oluşmaktadır.

Enerji Merkezi, Boya Tesisi, Gövde Üretim Tesisleri ve Anex binalarında yer alan birbirinden farklı form, ölçü ve yüksekliklere sahip perde ve kolon kalıplarının çözümü için “bu farklılıklara kolay uyum sağlayabilen’’ PANEMAX vinçle taşınan panel kalıp sistemi tercih edilmiştir.

4,60 ile 9,80 metre arasında değişen birbirinden farklı ve büyük kat yüksekliklerine sahip olan Enerji Merkezi, Boya Tesisi, Gövde Üretim Tesisi ve Anex binalarında statik sistem, yüksekliği 60 ile 100 cm arasında değişen ağır kirişlerin bulunduğu betonarme döşemelerle çözülmüştür. Projedeki betonarme binalarda açıklıklar standart olmadığı için HD 150 kalıp iskelesi sistemi “masa kalıp” olarak değil, her sefer sökülüp tekrar kurularak “iskele” olarak kullanılmıştır.

 

Ayrıca İntek’in güvenlikli çalışma iskelesi sistemleri olan “Multitek flanşlı” ve”İntesafe H” iskeleler kullanılarak; demircilerin, perde ve kolon demir donatılarını bağlarken güvenli bir şekilde çalışabilmesini sağlamak amacı ile “demirci iskeleleri” ve çalışanların, döşeme kalıbının üstüne güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri için “merdiven kuleleri” verilmiştir.  

Bu Projede Kullanılan Sistemler